MİLLİYET SANAT

Azeri sanatçı Hajıyev, 'ezoterikizm' adını verdiği tarzdaki işleriyle dikkat çekiyor

Azeri sanatçı Nazım Hajıyev, 'ezoterikizm' ismini verdiği tarzda çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Hajıyev, 'ezoterikizm'i 'Yaşadığımız dünyada; insan, beyin ve evren arasında kurulmuş olan diyalektiğin bir üst basamağı olarak, algılarımızı sorgulama biçimine getirilen yeni bir felsefi akım' olarak tanımlıyor.
 
Nazım Hajıyev kimdir?
 
28 Aralık 1961 yılında Bakü’de dünyaya geldi. Hajıyev, Sanat hayatında, 1981-1987 yılları arasında Sovyetler Birliği Devlet Kızıl Emek Bayrağı Sinematografya Üniversitesini, 1985-1986 yıllarında Sinema ressamlığı doktorasını yaparak sanat hayatına Azerbaycan Devlet Sinemasında Sinema ressamlığı ve çeşitli filmlerde de baş ressam olarak devam etti. 1988 yılında Bakü’de çekilen ve dünyanın en iyi 35 filmi arasına giren “Yaramaz” adlı sinema filminde baş ressam olarak görev yapan Hajıyev, 1991 yılında Azerbaycan Devlet Ödülü’ne layık görüldü.
 
Aynı zamanda Türk vatandaşı da olan Nazım Hajıyev, kendine özgü resim tekniği ile 1998 -2007 yılları arasında Chicago, İsveç, Finlandiya, Almanya, Rusya, Japonya ve Türkiye'de sergiler açarak eserlerini sanatseverler ile buluşturdu.
Tarih : 2.2.2015